«

»

Sławomir Szeliga

“Piękna, bo zdrowa” w Galerii Solnej

Zakończyła się V jubileuszowa edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej “Piękna, bo zdrowa”, realizowanej z inicjatywy organizacji Kwiat Kobiecości. Celem kampanii była zmiana podejścia kobiet do własnego zdrowia i przypominanie o potrzebie wykonywania regularnych badań ginekologicznych.

W grupie wiekowej 20-50 lat tylko 45% kobiet wykonuje badania ginekologiczne regularnie /co najmniej raz na dwa lata/, a 18% Polek w tej samej grupie wiekowej nigdy nie miało wykonywanej cytologii /wg Millward Brown, “Obraz współczesnej kobiety, a badania cytologiczne kobiet w Polsce”, czerwiec 2012/.

Na mapie lokalnych akcentów kampanii nie zabrakło Inowrocławia. Do dyspozycji pań, które odwiedziły w dniu 8 lutego Strefę Kobiet inowrocławskiej Galerii Solnej było stoisko tematyczne z materiałami edukacyjnymi, przy którym specjalistki ds. promocji zdrowia z Zakładu Profilaktyki Centrum Onkologii w Bydgoszczy informowały o sposobach zapobiegania chorobom nowotworowym. Sporym zainteresowaniem cieszył się fantom do nauki samobadania piersi. Ta umiejętność uratowała wiele kobiet przed konsekwencjami ciężkiej choroby. Warto odnotować, że również niektórzy panowie starali się nauczyć tej metody.

W Strefie Zdrowia pojawiały się osoby w różnym wieku; niektóre z nich z bardzo bogatą “historią onkologiczną”. Wszyscy podkreślali znaczenie kampanii społecznych zachęcających do profilaktyki. Organizatorzy nie zapomnieli o milusińskich. Dzieci towarzyszące rodzicom lub babciom i dziadkom otrzymywały komiks – “Kodeks zdrowego życia”.

Hasło tegorocznej kampanii brzmiało: “NIE ZAPOMINAJ o badaniach ginekologicznych! NIEZAPOMINAJKI żyją dłużej!”, a symbolem był kwiat niezapominajki.

W 2011 roku u 309 kobiet w Powiecie Inowrocławskim wykryto nowotwór złośliwy; 176 kobiet zmarło z tego powodu. Rak szyjki macicy pod względem liczby zachorowań plasuje się na 5 miejscu, co stanowi 5,18% w strukturze zachorowań najczęstszych nowotworów złośliwych. Na pierwszym miejscu pozostaje rak piersi, który stanowi 27,51%. Zauważalne są już pierwsze efekty programów profilaktycznych w postaci zwiększonej liczby raków piersi i szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym, które daje szansę na całkowite wyleczenie, jak również wpływu na obniżenie wskaźnika umieralności kobiet z powodu tych nowotworów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Sławomir Szeliga

Sławomir Szeliga

Urodziłem się na Kujawach, wychowałem na Pałukach, wykształciłem na Pomorzu. Od 30 lat mieszkam w Inowrocławiu.