«

»

Sławomir Szeliga

Przegląd prasy

We wczorajszym numerze Dziennika Gazeta Prawna ukazał się artykuł pt. “Mieszkańcy zaplanują wydatki gminy”.

Czytelnicy dowiadują się, że “w tym roku samorządy przeznaczą na projekty zgłaszane przez mieszkańców ponad 318 mln zł”.

“To dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że moda na taki rodzaj zarządzania wydatkami zaczęła się w Polsce dopiero w 2011 r. Wówczas, jako pierwszy z inicjatywą wyszedł Sopot. Do dzisiaj w jego ślady poszło ponad 80 samorządów” – informuje autor publikacji i dodaje, że “zdaniem przedstawicieli PiS przyszła jednak pora, by budżety obywatelskie przestały być tylko modą, a zaczęły – lokalnym obowiązkiem”.

W związku z tym wkrótce rozpocznie pracę parlamentarny zespół, a chęć udziału w dyskusjach zadeklarowali przedstawiciele Związku Miast Polskich.

Dziennikarz zauważa, iż “pomysł podoba się nawet części sejmowej opozycji” i przypomina, że “tuż przed pierwszą turą wyborów samorządowych w listopadzie 2014 r. z postulatem “budżet obywatelski w każdej gminie” wyszła ówczesna premier Ewa Kopacz /PO/, a rok wcześniej PSL przygotowało projekt ustawy w tej sprawie”.

W artykule odnotowano również, że “zamiary posłów rządzącej partii już teraz ostro krytykuje część samorządowców” przywołując opinię… Prezydenta Miasta Inowrocławia.

“Naprawdę nie ma ważniejszych spraw dla mieszkańców? Niech inicjatorzy tej propozycji posłuchają lepiej, jakie są oczekiwania ludzi. Jestem przeciwnikiem narzucania czegokolwiek samorządom, a zwolennikiem tworzenia im możliwości. To powinno je odróżniać od władzy centralnej – uważa Ryszard Brejza”.

Ciekawe, jaką opinię w sprawie obligatoryjności budżetu obywatelskiego mają obywatele – mieszkańcy Inowrocławia?

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Sławomir Szeliga

Sławomir Szeliga

Urodziłem się na Kujawach, wychowałem na Pałukach, wykształciłem na Pomorzu. Od 30 lat mieszkam w Inowrocławiu.