«

»

Sławomir Szeliga

“Do trzech razy sztuka”

Powiało optymizmem po lekturze artykułu opatrzonego tytułem: “Chcą remontować ulicę Długą”. Wójt Gminy Inowrocław “zadeklarował partycypowanie tego samorządu w kosztach wykonania dokumentacji projektowej”. Mieszkańcy dowiedzieli się, że “prowadzone są rozmowy z Miastem, aby w 2014 roku przygotować projekt modernizacji drogi i spróbować zrealizować go w roku 2015″.

W ubiegłym roku Prezydent Inowrocławia poinformował mnie, że “po ponownej analizie sytuacji budżetowej oraz braku możliwości wsparcia przebudowy ulicy Długiej przez Gminę Inowrocław zmuszeni jesteśmy odstąpić od zamiaru przeprowadzenia tej inwestycji w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w 2013 roku”, a Zarząd Powiatu odmówił wsparcia Miasta Inowrocławia kwotą 10 000,00 zł z powodu braku wskazania “konkretnego zadania inwestycyjnego” w piśmie z Ratusza.

W tym roku Z-ca Prezydenta poinformował mnie, że “Miasto Inowrocław prowadzi rozmowy z Gminą Inowrocław, których celem jest nawiązanie współpracy przy realizacji przebudowy ulicy Długiej, jednakże podobnie jak w latach ubiegłych, ograniczone środki Gminy utrudniają wspólną inwestycję. W ramach zbliżającego się naboru wniosków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych będziemy starać się uzyskać wsparcie dla innego zadania jakim jest przebudowa ul. 800-lecia. W związku z możliwością uzyskania dodatkowych punktów w trakcie oceny wniosku wystąpiłem do Zarządu Powiatu o nawiązanie współpracy w tym zakresie”.

Podobnie jak w roku ubiegłym wnioskowałem o udzielenie pomocy finansowej dla Miasta Inowrocławia w związku z zamiarem ubiegania się o dofinansowanie w ramach “schetynówek”; tym razem Rada Powiatu Inowrocławskiego podjęła stosowną uchwałę.

Może w przyszłym roku uda się zawiązać partnerstwo Miasta Inowrocławia, Gminy Inowrocław oraz Powiatu Inowrocławskiego w celu realizacji przebudowy ulicy Długiej!?

“Do trzech razy sztuka”…

Tym bardziej, że drugi etap programu “schetynówek” kończy się w 2015 roku i przyszłoroczny nabór może być … ostatnim!?

Lektura artykułów w mediach ogólnopolskich nie napawa optymizmem…

“Rząd uśmierci program Schetyny?” /www.dziennik.pl z 16 września 2013 roku/

“Agonia schetynówek: Największy rządowy program budowy i remontów dróg zagrożony” /Dziennik Gazeta Prawna z 17 września 2013 roku/

“Schetynówki coraz krótsze i wolniejsze” /Dziennik Gazeta Prawna z 21 października 2013 roku/

Rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przyznał, że “wsparcie pieniędzmi budżetu państwa samorządowych inwestycji drogowych po 2015 roku jest kwestią otwartą” i dodał, że rozstrzygnięcie, czy i w jakiej formule program będzie realizowany w przyszłości, podejmie rząd “we właściwym czasie”.

W 2015 roku miną 3 lata od momentu, gdy na domach przy Długiej pojawiły się transparenty, które wiszą do dziś…

“Chcemy mieszkać przy ulicy, a nie piaskownicy” – to jedno z haseł wypisanych przez mieszkańców.

Przed nami Wszystkich Świętych – czas refleksji i zadumy…

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Sławomir Szeliga

Sławomir Szeliga

Urodziłem się na Kujawach, wychowałem na Pałukach, wykształciłem na Pomorzu. Od 30 lat mieszkam w Inowrocławiu.