«

»

Łukasz Religa

Życzenia dla samorządowców

W poniedziałek mięła 23 rocznica pierwszych w pełni wolnych wyborów samorządowych, obchodzonych jako Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji kieruje życzenia do prezydentów, radnych, burmistrzów, wójtów oraz radnych z powiatów bydgoskiego, inowrocławskiego, nakielskiego i świeckiego.

Szanowni Państwo,

Rocznica wolnych wyborów samorządowych to dla Państwa szczególne święto. Tego dnia więcej uwagi poświęcamy w debacie bowiem naszym małym ojczyzną, za które jesteście odpowiedzialni.

Do szczególnych dat po za rokiem 1990 należy doliczyć także rok 1998,  czyli reformę samorządową, na mocy której powstało województwo kujawsko-pomorskie i funkcjonujące obecnie powiaty. Tak uformowana administracja funkcjonuje raz lepiej raz gorzej. W naszym województwie błędem było by nie zauważyć problemu braku zrównoważonego rozwoju, o czym należy na pewno debatować.

Problemem stają się także działania administracji państwowej, która coraz więcej zadań zrzuca na samorządy, co staje się szczególnym problemem dla małych jednostek.

W tym roku będziemy obchodzić 15-lecie funkcjonowania w ramach wspólnego województwa, zauważam jednak, że często nasze gminy są sobie obce. W tym czasie nie udało się bowiem stworzyć wspólnego mechanizmu współpracy pomiędzy samorządami. Będąc ostatnio w powiecie świeckim i tucholskim zauroczyły mnie atrakcje turystyczne tych terenów, o których wcześniej przyznaje, że nie wiedziałem. Podobnie wielu bydgoszczan nie zna zapewne także piękna powiatu nakielskiego czy inowrocławskiego.

Życzę Państwu z okazji Święta Samorządu Terytorialnego wytrwałości w działaniach na rzecz mieszkańców i swoich małych ojczyzn. Zachęcam także do większej integracji wewnątrz naszego wspólnego regionu, nie tylko w ramach promocji turystycznej i kulturowej, ale także przy podejmowaniu większych projektów, między innymi tych związanych z infrastrukturą.

Deklaruję w tym momencie także wsparcie dla tego typu inicjatyw ze strony Portalu Kujawskiego.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Łukasz Religa

Łukasz Religa

Redaktor naczelny Portalu Kujawskiego. Bydgoszczanin od urodzenia. .