«

»

Łukasz Religa

Przełomowa myśl redaktora Pomorskiej

Redaktor Gazety Pomorskiej Jacek Deptuła w końcu po 15 latach funkcjonowania województwa kujawsko-pomorskiego zauważył, że jesteśmy jednym z najgorszych regionów w kraju. Cieszę się z tej przełomowej myśli, w mojej jednak opinii recepty szanownego redaktora nie przyniosą zbytniej poprawy sytuacji, dlatego zachęcam do zainteresowania się moimi pomysłami.

Redaktor Deptuła proponuje bowiem wpisanie naszego województwa do tzw. listy regionów Polski ,,B”, czyli najbiedniejszych ściany wschodniej, które mogą liczyć na dodatkowe fundusze z Unii Europejskiej.

Dodatkowe fundusze nic nie zmienią do póki nie zostanie zmieniona filozofia zarządzania województwem. Obecnie stosowana nie przynosi zrównoważonego rozwoju, mamy miasta takie jak Bydgoszcz i Toruń gdzie bezrobocie trzyma się w okolicach 10%,a komfort życia mieszkańców nie jest wcale taki najgorszy. W naszym województwie są niestety także powiaty jak np. lipnowski, gdzie już prawie co trzecia osoba poszukuje pracy, tam nie ma żadnych perspektyw na życie, młodzi masowo uciekają do dużych miast. Także dużo uwagi powinniśmy poświęcić powiatom z zachodniej ściany województwa, które także borykają się z wieloma problemami.

Dotychczas prowadzona polityka, która jak wynika z projektu strategii rozwoju województwa do 2020 roku będzie kontynuowała, stawia zbyt bardzo na integrowanie Bydgoszczy z Toruniem, ze szkodą dla reszty województwa. Planuje się budować tramwaj z Bydgoszczy do Torunia, chodź już za kilka miesięcy oba miasta będą połączone wyremontowanymi torami po przez kolej metropolitarną BiT City. Zamiast marnować pieniądze na ten niepoważny pomysł, lepiej  przywróćmy ruch kolejowy z Kcyni i Szubina do Bydgoszczy. W ten sposób umożliwimy tysiącom mieszkańców województwa łatwiejszy dostęp do miejsc prac i oferty edukacyjnej największego miasta regionu. Tego typu potrzeb w rożnych powiatach jest więcej, trzeba tylko wyjrzeć nos po za Bydgoszcz i Toruń, aby się rozejrzeć.

Media są popularnie nazywane IV władzą, zachęcam zatem redaktora z Gazety Pomorskiej, aby w końcu w naszym regionie zaczęły moderować rzeczową debatę, która pozwoli odwrócić tę niekorzystną dla naszego województwa tendencję. Nie mogą media zachwycać się festynami z okazji 15-lecia województwa, gdy dołuje ono w różnego rodzaju rankingach. Wtedy należy zadawać sobie pytanie – dlaczego tak jest? By bez żadnych kompromisów szukać odpowiedzi na nie. Tylko w ten sposób możemy podnieść kujawsko-pomorskie z kolan.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Łukasz Religa

Łukasz Religa

Redaktor naczelny Portalu Kujawskiego. Bydgoszczanin od urodzenia. .