«

»

Łukasz Religa

O wadliwej demokracji w Polsce i regionie

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych nad Strategią Rozwoju Województwa. Wykonaliście ważną obywatelską robotę, niestety nie mogę Wam zagwarantować, że Wasz głos będzie uwzględniony, bo…

Badacze z Economist Intelligence Unit przygotowali zestawienie o stanie demokracji na świecie. Polska znalazła się w nim dopiero na 44 miejscu. Przed naszym krajem znalazły się takie państwa jak Timor Wschodni, Jamajka. W Unii Europejskiej gorzej wypadają tylko Węgry. Demokrację w Polsce określono jako wadliwą.

Słabo oceniono kulturę polityczną w naszym kraju oraz udział obywateli w życiu publicznym. I to powinno być powodem naszego głównego zmartwienia.

W ubiegłym roku odbywały się konsultacje społeczne nad tzw. Białą Księgą Obszarów Metropolitarnych. Po apelach bydgoskich władz wzięło w nich udział wielu bydgoszczan. Nasz region był zdecydowanym liderem jeżeli chodzi o zaangażowanie w te konsultacje.

I co z tego, gdy uwagi z tej części kraju trafiły do kosza, gdyż pani minister Elżbieta Bieńkowska uznała, że wie lepiej. Takie działanie sprawiło, że wielu bydgoszczan uznało, że po co ma brać udział w konsultacjach, skoro i tak z ich zdaniem się nikt nie będzie liczył.

Ostatnie tygodnie to konsultacje nad najważniejszym dokumentem planistycznym dla województwa kujawsko-pomorskiego. Przeprowadzane były one na specjalnych formularzach, które dla części zainteresowanych mogły stać się barierą. Gratuluje tutaj zatem polityki obywatelskiej Urzędowi Marszałkowskiemu.

Ubolewam przy tym, że niezbyt dużo uwagi tej kwestii poświęciły także lokalne media, które jeżeli już o  tych konsultacjach wspomniały, to pobieżnie. W ten sposób jednak mieszkańców do działania obywatelskiego nie zachęci się. Zdaje sobie jednak sprawę, że nie był to ani temat chwytliwy medialnie, ani łatwy do zredagowania. Duże pole do popisu miały tutaj szczególnie portale internetowe, no ale po co się wysilać? Potem się tylko nie dziwmy, że demokrację w naszym kraju określa się jako wadliwą.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Łukasz Religa

Łukasz Religa

Redaktor naczelny Portalu Kujawskiego. Bydgoszczanin od urodzenia. .