«

»

Łukasz Religa

Młodzi nie dajcie się karać rządami głupszych

,,Zbyt mądrzy na angażowanie się w politykę, są karani rządami głupszych” – rzekł kiedyś grecki filozof Platon. Ta wypowiedź jest doskonałą puentą dla problemu, który chce przedstawić.

Narzekamy, że poziom debaty publicznej jest coraz niższy, sami jednak ograniczamy swoją obywatelską aktywność do minimum. Skutkuje to tym, że władza nie czuje oddechu kontroli ze strony wyborców. Ostatnia sprawa z Amber Gold i możliwych powiązań z rodziną premiera. W takich krajach jak Szwecja zakończyło by się to dymisją premiera, u nas nic wielkiego się nie stało.

O tym, że sytuacja idzie w złym kierunku świadczy też to, że coraz częściej w sejmie czy na posiedzeniach samorządu nie decydują merytoryczne argumenty, a po prostu matematyka. Liczy się to, kto ma więcej głosów. Coraz gorzej jest także w sferze działalności społecznej, ostatnio wybory do jednej z bydgoskich rad osiedli nie zostały uznane, powód zbyt małe zainteresowanie mieszkańców dzielnicy. Pokazuje to, że jako społeczeństwo jesteśmy bierni wobec tego co nas otacza.

Coraz częściej się mówi, że pora, aby ludzie młodzi zaczęli odgrywać coraz większą rolę w życiu społeczno-politycznym. Problem w tym, że w zdecydowanej większości nie są oni zainteresowani podjęciem jakiejkolwiek działalności. Polityka to błoto, nie dla mnie – można usłyszeć często. I będzie błotem i w myśl Platona będziemy karani takimi elitami politycznymi jak obecnie. Musimy zrozumieć jednak, że to jest nasz kraj, nasze województwo, nasza gmina, czy nasza dzielnica i od nas należy przyszłość. Chciałbym tutaj zwrócić w szczególności na kwestie samorządowe, bydgoskie elity polityczne są słabe przez co przegrywamy takie sprawy jak chociażby S5, przydał by się tutaj powiew świeżej krwi.

Problemem niestety jest także sposób funkcjonowania partii politycznych w Polsce, które w większości nie są przychylne młodym ludziom chcącym coś zdziałać. Działalność w wielu młodzieżówkach prowadzi do tego, że młodzi ludzie przez długi czas będą w cieniu starszych polityków. Być może pozwoli im to w przyszłości znaleźć się w samorządzie jednak utrudnia to wdrażanie własnych inicjatyw. Pamiętajmy jednak, że powstaje coraz więcej stowarzyszeń, które coraz częściej kierowane są przez młode osoby.

Na koniec chciałbym zapewnić, że Portal Bydgoski stara się i zamierza nadal promować działalność inicjatywy młodego pokolenia Bydgoszczan. Ciekawą inicjatywą jest także Instytut Rozwoju Bydgoszczy, stowarzyszenie animujące inicjatywy na rzecz rozwoju naszego miasta.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Łukasz Religa

Łukasz Religa

Redaktor naczelny Portalu Kujawskiego. Bydgoszczanin od urodzenia. .