«

»

Marszałkowski skandal w hotelu „Pod Orłem”

Urząd Marszałkowski zlecił warszawskiej firmie Ecorys (Warszawa, ul. Łucka 2-6) badanie pt. Analiza spójności i konkurencyjności kształtującego się Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego (BTOM). W związku z tym zaprosił przedstawicieli władz samorządowych, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych na warsztat strategiczny w bydgoskim Hotelu Pod Orłem na godz. 11.00 dnia 4 lutego 2013 roku.

Zebrało się dziewięć (sic!) osób i…zaczęło pić kawę względnie herbatę, serwowane przez sympatyczną obsługę hotelową. Bezradni przedstawiciele Marszałka nie wiedzieli co robić i co mówić. Sytuację usiłował ratować hotelowy portier w przepięknym bordowym uniformie, radząc punktualnie przybyłym gościom posiedzieć sobie w miękkich fotelach. O godzinie 11.30 było trzynaście osób i… też siedziało cicho, choć już nie w fotelach, tylko – jak grzeczni uczniowie czekający na spóźnionego nauczyciela – w sali wykładowej.

 

O godz. 11.55 pojawili się warszawiacy. Przeprosiny były zdawkowe. Przygotowanie do wyświetlenia obrazków trwało 15 minut, a więc warsztat strategiczny rozpoczął się o 12.10.

 

Wyniki badań ankietowych prowadzonych przez cztery tygodnie przez… telefon i Internet nie zaskoczyły. Badano oczywiście nieproporcjonalnie w stosunku do liczby ludności obydwu ośrodków miejskich i powiatowych, gdyż po 400 respondentów (przedsiębiorców i obywateli) w każdym ośrodku. Badacze wyszli bowiem z fałszywego założenia, że Bydgoszcz i Toruń należy w zakresie świadomości społecznej traktować jako całość. Niemniej uśrednione odpowiedzi wskazywały na Bydgoszcz jako na stolicę metropolitarną. Najsilniejszym argumentem za powstaniem BTOM-u było…przyciąganie inwestorów zagranicznych. Zabrani naukowcy wskazywali na … niereprezentatywność badań.

 

Wydaje się, że cała ta impreza jest poronionym, nie tylko ze względów merytorycznych, pomysłem i bezpośredni organizator hotelowego skandalu, czyli Departament Planowania Przestrzennego Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, tel.56-5651097, winien obciążyć beztroskich warszawiaków ciężkimi karami umownymi oraz bardziej szanować społeczne pieniądze, nie mówić już o czasie i cierpliwości naukowców oraz działaczy społecznych.

 

Zaproszenia na hotelowy skandal podpisał członek  Zarządu Województwa Michał Korolko.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Stefan Pastuszewski

Radny Rady Miasta Bydgoszczy