«

»

Aleksander Majewski

List do Urzędu Marszałkowskiego ws. Strategii Rozwoju Województwa kujawsko-pomorskiego

Szanowni Państwo,

W związku z prowadzonymi konsultacjami ws. Strategii Rozwoju Województwa kujawsko-pomorskiego do roku 2020 postanowiłem napisać do Państwa niniejszego e-maila, w którym pragnę przedstawić swoje zdanie nt. dalszej perspektywy rozwoju naszego województwa. Chciałbym skupić się na inwestycjach w dziedzinie transportu kolejowego, które można zrealizować ze środków własnych i UE podnosząc rangę, przedmiotowość i rozwój nie tylko lokalnego społeczeństwa.

Jestem prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Żninie. Rok temu wspólnie z członkami założyliśmy projekt pod nazwą „HCP 301Db”. Postawiliśmy sobie cele oraz kolejowe priorytety, które nawiązują do kolei normalnotorowej w naszym województwie. Naszymi priorytetami jest przywrócenie kolejowych połączeń pasażerskich na lokalnych liniach do Szubina i Kcyni, Golubia-Dobrzynia oraz do Żnina, celem zrównoważenia społecznego mniejszych miast z aglomeracjami miejskimi oraz wielkich szans rozwoju ludności poprzez ułatwiony dojazd do pracy czy szkoły. Dodatkowym wykorzystaniem potencjałów linii byłyby cyklicznie organizowane przejazdy pociągów nadzwyczajnych do w/w miast celem propagowania transportu kolejowego i pokazania piękna natury, historycznych aspektów czy integracji społecznej w tych miejscach. W Polsce niedoceniana jest turystka kolejowa, a niestety mało kto wie, że Polska ma ogromny potencjał i szansę w tym, aby taki rodzaj turystyki wprowadzić i prężnie rozwijać. Jako jedyni w Europie nadal prowadzimy planowy ruch pociągów trakcją parową. Warto wykorzystać takie atrakcje właśnie w turystyce kolejowej.

Zwracam się do Państwa, Przedstawicieli Zarządu Województwa, do osób odpowiedzialnych za poszczególne plany rozwoju miast, powiatów i gmin, abyście Państwo poczynili odpowiednie kroki w celu urealnienia dalszych modernizacji szlaków kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim. Rewitalizacja linii kolejowych w naszym województwie korzystnie może wpłynąć na dalszy rozwój całego województwa. Jako mieszkańcowi Nakła nad Notecią najbliższe memu sercu są dwie linie kolejowe. Linia nr 281 oraz 356, o którą tak bardzo mocno zabiegam. Jako projekt „HCP 301Db” pozyskaliśmy szereg informacji z kompetentnych źródeł, które bezpośrednio dotyczą linii nr 356 – Bydgoszcz – Szubin – Kcynia – Gołańcz. Odbyłem spotkania z PKP PLK zarówno w Bydgoszczy jak i Poznaniu, ponieważ za swój cel postawiłem sobie, aby jako Stowarzyszenie na bieżąco monitorować informacje, które mogą się przydać w perspektywie rewitalizacji linii nr 356. Obecnie dojazd pociągiem do Poznania jest bardzo utrudniony. Niestety, ale oferta przewozowa Przewozów Regionalnych czy spółki PKP Intercity S.A. jest dla naszych mieszkańców niezadowalająca, gdyż podróż z przesiadkami drogą okrężną przez Bydgoszcz i Inowrocław lub przez Piłę jest czasochłonna oraz kosztowna. Kolejnym istotnym faktem jest dojazd społeczeństwa do swoich zakładów pracy gdzie dziś większość mieszkańców powiatu nakielskiego pracuje poza miejscem zamieszkania. Powrót pociągów na pewno zauważą uczniowie i studenci, którzy systematycznie dojeżdżają do swoich szkół czy uczelni wybierając dogodną oraz tanią kolej. Pomyślmy również
o miłośnikach, pasjonatach i turystach, których będziemy chcieli wozić do pięknych zakątków naszego województwa właśnie koleją- po wyremontowanym szlaku- pokazując wszystkie turystyczne aspekty rozwijając tym samym nasz region. Pamiętajmy, że kolej to nie tylko główne zelektryfikowane linie. Potencjał tkwi właśnie w lokalnych żelaznych szlakach, które swoją urokliwością mogą przyciągnąć naprawdę sporo turystów.

 2 grudnia 2012 | Widok na linię nr 395 łączącą Kiekrz z Zielińcem. Widok w kierunku zlikwidowanego w 2010 roku posterunku Naramowice.

2 grudnia 2012 | Widok na linię nr 395 łączącą Kiekrz z Zielińcem. Widok w kierunku zlikwidowanego w 2010 roku posterunku Naramowice. | Fot: Aleksander Majewski

 

Jako Urząd Marszałkowski Województwa kujawsko-pomorskiego jesteście Państwo
w stanie poczynić kroki celem uzyskania przejezdności linii nr 356. Warto wspomnieć o takich krokach, które uczyniło województwo wielkopolskie. Modernizacja linii 356 z Poznania Wschód do Wągrowca była strzałem w „dziesiątkę”. Pasażerów ciągle przybywa, a to bardzo dobrze wróży tej linii na przyszłość. Ruch po linii odbywa się bardzo płynnie, prędkość szlakową ustanowiono na 120 km/h. Ilość par pociągów w ciągu doby jest spora, a mimo to szynobusy jeżdżą czasem przepełnione. Życzę Państwu oraz sobie realizacji takiego samego  projektu jakie zrealizowało województwo wielkopolskie. Proszę pamiętać o tym, iż linia jest  bardzo pożądana przez pasażerów. Rewitalizacja linii w naszym województwie również mogłaby przyczynić się do prowadzenia planowego ruchu pociągów towarowych co korzystnie wpływa na lokalną gospodarkę miast takich jak Szubin czy Kcynia. My jako Stowarzyszenie również nie pozostalibyśmy obojętni wobec tak ogromnej szansy jaką byłaby rewitalizacja linii. Organizowalibyśmy po linii 356 cykliczne imprezy kolejowe, które połączone z dodatkowymi atrakcjami uzgodnionymi z harmonogramem imprez miast Kcyni czy Szubina świetnie wpłynęłyby na turystykę kolejową naszego regionu. Pędzący parowóz jak za dawnych lat przez Kcynię, Szubin przyciągnąłby rzeszę turystów. Warto też w tym miejscu wspomnieć i iść za kolejnym dobrym przykładem czyli województwem zachodniopomorskim, które rewitalizacją linii nr 403 do Wałcza uruchomiło bardzo potrzebne połączenia ze Szczecina do samej Piły ( przez Wałcz, Kalisz Pomorski ). Według opinii i zbieranych danych, mimo dwunastoletniej przerwy w ruchu linia wałecka okazała się atrakcyjna dla przewozów pasażerskich. Kiedy w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku skazywano wiele linii na wymarcie, koronnym argumentem było “ograniczanie kosztów”. Nikt nie brał pod uwagę krytyki o pozbawianiu oferty mieszkańców okolicznych gmin uzależnionych od kolei – lokalnie bez jakiejkolwiek infrastruktury drogowej. Obecnie na reaktywowanej linii nr 403 wróciły pociągi. Spalinowe zespoły trakcyjne nie wożą powietrza. Właściwie codziennie ruch pasażerów jest bardzo duży, a w weekendy brakuje wręcz miejsca.

Proszę zatem, aby  władze wojewódzkie i samorządowe działające na naszym lokalnym terenie  szybko zauważyły ogromny potencjał linii kolejowej nr 356, która ma swoją niewątpliwie ciekawą historię. Linia, która połączyła Bydgoszcz oraz Poznań ponad 100 lat temu, mająca blisko 128 km długości. Nie pozwólmy jej na dalszą degradację. Może to dziwnie zabrzmi, ale okażmy jej szacunek i naprawmy to co zostało zniszczone w 2004 roku kiedy to brutalnie likwidowano ruch pasażerski na odcinku kujawsko- pomorskim. Wielkopolska potrafiła wyremontować żelazny szlak, pokażmy zatem, że los linii nr 356 nie jest obojętny województwu kujawsko-pomorskiemu. Wspierajmy nasze małe ojczyzny, pokażmy jak bardzo zależy nam wszystkim na dawnej świetności swoich linii, których w naszym otoczeniu jest całe mnóstwo. Pamiętajmy o tak ważnym aspekcie z dziedziny transportu jakim jest transport kolejowy. Wykorzystajmy naszą chęć i zaangażowanie poprzez transport kolejowy, który przybliża regiony i daje szersze perspektywy współpracy, kontaktów i rozwój komunikacji międzymiastowej.

 

                                                                Z poważaniem

  Aleksander Majewski
                Prezes Stowarzyszenia
Miłośników Kolei w Żninie

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Aleksander Majewski

Aleksander Majewski

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Żninie