«

»

Sławomir Szeliga

Opieka zdrowotna w powiecie grodzkim, czyli… o granicach politycznej debaty

W jednym z wywiadów prasowych Starosta Inowrocławski wyraził swoją opinię o “zakusach” Prezydenta Inowrocławia, związanych z utworzeniem powiatu grodzkiego.

Użyte w rozmowie stwierdzenia mogły wywołać niepokój pacjentów inowrocławskiego szpitala…

W ratuszowym oświadczeniu, które było odpowiedzią na sugestie Starosty, czytamy m.in.:

“Nieprawdziwe i wprowadzające w błąd mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego jest stwierdzenie zawarte w wywiadzie pt. “Miasto chce zabrać część powiatu” /”Tygodnik Powiatu i Gmin” z 26 lipca 2013 r./, że cytuję: “jeżeli szpital stałby się miejski, to mogłaby wystąpić taka sytuacja, że nie byłoby w nim miejsca dla pacjentów spoza Inowrocławia”. Nie ma bowiem podstaw prawnych, aby dzielić pacjentów na tych z Inowrocławia oraz spoza miasta i od tego uzależniać ich przyjęcie do szpitala, które zależy jedynie od posiadania przez pacjenta skierowania wystawionego przez lekarza, co wynika z art. 58 i 59 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych za środków publicznych. Przy czym w stanach nagłych świadczenia zdrowotne są udzielane bez wymaganego skierowania /art. 60 ww. ustawy/”.

Jakie są granice debaty publicznej, aby dyskurs politycznych adwersarzy był wymianą poglądów opartych na wiedzy, a nie tworzył “atmosfery strachu”, przy użyciu stwierdzeń mijających się z prawdą?

Czy rozmowa z dziennikarką była tzw. wywiadem sponsorowanym w ramach “płatnych artykułów w prasie lokalnej”, finansowanych z budżetu Powiatu Inowrocławskiego?

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Sławomir Szeliga

Sławomir Szeliga

Urodziłem się na Kujawach, wychowałem na Pałukach, wykształciłem na Pomorzu. Od 30 lat mieszkam w Inowrocławiu.