«

»

Łukasz Religa

O potencjale linii kolejowych słów kilka

Z prezentacji przygotowanej przez Centrum Zrównoważonego Transportu, którą miałem okazję przedstawić na czwartkowej konferencji poświęconej linii kolejowej nr 356 wynika, że po jej rewitalizacji na odcinku Bydgoszcz – Gołańcz na jeden km przypadałoby 433 lub 540 mieszkańców. Jak to ma się do innych czynnych linii w województwie kujawsko-pomorskim.

Na początek krótkie wyjaśnienie osobom, które nie znają prezentacji. Jeżeli 30,7 tys. mieszkańców podzielimy na 57 km to daje nam 540 km. Z racji, że lokalizacja stacji kolejowej w Białych Błotach nie jest zbyt atrakcyjna obliczono także wersję bez liczenia tej gminy.

 

Z prezentacją można się zapoznać na portalu PopieramBydgoszcz.pl - http://popierambydgoszcz.pl/2015/04/linia-nr-356-dlaczego-warto/

 

Pod analizę naszą wzięliśmy trasę Bydgoszcz – Tuchola, która obsługiwana jest przez przewoźnika Arriva. Dziennie na tej trasie mamy aż 15 par pociągów, a nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że obłożenie pasażerskie jest znacznie większe niż w przypadku osławionego i dość kosztownego inwestycyjnie połączenia Bydgoszcz – Toruń w ramach BiT City.

Gdy zliczymy potencjał ludnościowych miejscowości leżących na tym odcinku to z Tucholą daje 22.6 tys. mieszkańców. Gdy przeliczymy to na 66,5 km, to wyjdzie nam na jeden km zaledwie 340 mieszkańców. Mimo to, ta linia wydaje się jedną z bardziej rentownych w całym województwie kujawsko-pomorskim. Zdarzały się sytuacje, gdy z powodu awarii jednego z pociągów Arriva w godzinach popołudniowych na bydgoskim dworcu, gdy pasażerowie czekali na skład późniejszy, to nie udało się wszystkich podróżnych ścisnąć, gdyż takie duże było zainteresowanie podróżnych. Dla porównania w BiT City zdarzają się przedziały w których jadą zaledwie dwie osoby.

 

Pociągi zatrzymują się na stacjach we wsiach, gdzie nie zamieszkuje nawet 100 mieszkańców. Gdy w przypadku linii 356 mamy w gminie Szubin kilka skupisk powyżej 1 tys. mieszkańców.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Twitter
  • Wykop
  • RSS
  • Śledzik

O autorze

Łukasz Religa

Łukasz Religa

Redaktor naczelny Portalu Kujawskiego. Bydgoszczanin od urodzenia. .